Spłata rat kredytu może być zawieszona na podstawie wydanego przez sąd zabezpieczenia. Od niedawna frankowicze mają możliwość uzyskania od sądu zabezpieczenia polegającego na wstrzymaniu płatności rat kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich.
Co to jest zabezpieczenie w sprawie sądowej?
Zabezpieczenie w sprawie sądowej to działanie, które ma na celu zapewnienie ochrony interesów powoda lub pozwanego przed końcem sprawy. Zabezpieczenie może być przyjęte przez sąd na wniosek jednej ze stron, przed rozpoczęciem sprawy lub w trakcie jej trwania, z zastosowaniem odpowiednich środków prawnych.
Udzielone przez sąd zabezpieczenie jest tymczasowe i ma na celu zabezpieczyć roszczenie przed końcem sprawy i nie oznacza jeszcze finalnego rozstrzygnięcia. Dlatego po uprawomocnieniu się wyroku, jeżeli powód wygrał sprawę, otrzyma swoje roszczenie w wyniku wykonania wyroku, jeśli przegrał – zabezpieczenie zostanie zniesione.
Kiedy sąd udzieli zabezpieczenia w postaci wstrzymania płatności rat kredytu?
Zgodnie z art. 7301 § 1 kpc, aby uzyskać zabezpieczenie należy uprawdopodobnić roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Wstrzymanie płatności rat kredytu frankowego jest częstym rozwiązaniem dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są obciążone kredytem hipotecznym denominowanym we frankach szwajcarskich. Wstrzymanie płatności rat kredytu oznacza, że kredytobiorca nie jest zobowiązany do regularnego uiszczania rat kredytowych przez określony czas.
Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że sędziowie specjalnego wydziału zajmującego się sprawami kredytów frankowych, będą skłonni rozpatrywać wnioski o zabezpieczenie roszczeń kredytobiorców, którzy już spłacili kwotę główną kredytu hipotecznego we frankach. To oznacza, że ci kredytobiorcy, którzy pozywają banki i zakończyli już spłatę kredytu, nie będą zobowiązani do dalszej spłaty rat kredytu hipotecznego we frankach, aż do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku sądowego.
Jednak, istnieje też inna możliwość wstrzymania płatności rat kredytu frankowego na podstawie zabezpieczenia sądu w sprawie przeciwko bankowi. W takim przypadku, kredytobiorca zwraca się do sądu z pozwem przeciwko bankowi, w którym twierdzi, że kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich był nieuczciwie udzielony, a jego warunki nie były jasno i czytelnie przedstawione. W takim przypadku, sąd może zdecydować o wstrzymaniu płatności rat kredytu do czasu rozstrzygnięcia sprawy.
Zabezpieczenie sądowe to jedna z form pomocy dla kredytobiorców, którzy uważają, że ich kredyt frankowy był nieuczciwie udzielony, a jego warunki nie były jasno przedstawione. Zabezpieczenie to polega na tym, że sąd zobowiązuje bank do wstrzymania dochodzenia należności z tytułu rat kredytowych do czasu rozstrzygnięcia sprawy.
Wniosek o zabezpieczenie w postaci wstrzymania płatności rat kredytu frankowego – wzór
Jak długo trwa sądowy spór z bankiem w sprawie o kredyt frankowy?
Przeciętny czas trwania sądowego sporu z bankiem o kredyt denominowany we frankach szwajcarskich to około 1,5-2,5 roku. W większości przypadków korzystne jest dla kredytobiorców, by skorzystać z możliwości legalnego zawieszenia płatności rat kredytu. Zawieszenie płatności rat kredytu, czyli zabezpieczanie roszczenia, pozwala wstrzymać płatności comiesięcznych rat do banku aż do czasu uzyskania prawomocnego wyroku potwierdzającego nieważność umowy kredytowej.
Jakie są koszty uzyskania zabezpieczenia w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu frankowego?
Zwykle wniosek o wydanie zabezpieczenia w postaci wstrzymania spłat rat składany jest w pozwie i wtedy nie podlega on dodatkowej opłacie sądowej. Sąd jest zobowiązany do rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od jego wpływu do sądu.
Jeśli wniosek u zabezpieczenie nie został zawarty w pozwie, opłata sądowa wynosi 100 zł. Doliczyć w takim przypadku należy koszty zastępstwa procesowego wynoszące 25 % stawki minimalnej. Na postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia oraz odmowy udzielenia zabezpieczenia przysługuje zażalenie, dlatego finalnie koszt może być wyższy.